Unutulmaz Bir Lapland Gezisi İçin 10 Öneri


Unutulmaz Bir Lapland Gezisi İçin 10 Öneri

 
Masal tadında bir kış tatilini kim istemez? Kuzey ışıklarını görmek, husky safarisi yapmak, lokal köylerde yavaş hayatı deneyimlemek, Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla macera, Noel Baba’nın evi olan Santa Claus Village gezisi, donmuş nehirde balık tutmak, buzlu suda yüzmek Lapland’de yaşayabileceğiniz büyülü, efsanevi, canlı, neşeli ve eğlenceli deneyimlerden sadece bazıları… Bembeyaz karlarla kaplı ormanların içerisinde doğanın kucağında geçireceğiniz günler size daha önce hiç yaşamadığınız tecrübeler kazandıracak. Bir düşünün, hayatınızda kaç kere husky safarisine katılıp, cam bir igloo’da yatağınızda yatarken Kuzey Işıklarını seyredebilirsiniz?
Peki, Lapland nerede?

Lapland, İsveç ve Finlandiya’nın kutup dairesi içinde kalan bölgesine verilen isim. Bu bölgeyi ziyaret etmek için her iki ülkenin bu bölge içinde yer alan kasaba ve otellerinden birini tercih edebilirsiniz. Finlandiya Lapland’inin oldukça popüler olduğunu ve doğasıyla muhteşem deneyimler sunduğunu belirtelim.
İşte, unutulmaz bir Lapland gezisi için yapmanız gereken 10 şey:
 

1 - Santa Claus Village

Rovaniemi’ye birkaç kilometre uzaklıkta konumlanan Santa Claus Village, Noel Baba ile ilgili duyduğunuz tüm hikâyelerin gerçeğe dönüşmüş hali! Bir eğlence parkı gibi olan Santa Claus Village’a geldiğinizde küçük müzeyi gezebilir, Noel Baba Ana Postanesi’nden posta gönderebilir, kar motorlarına binebilir, husky’leri görebilir, Elf’lerin çiftliğini ziyaret edebilirsiniz.
2 - Snowman World

Santa Claus Village içerisinde yer alan Snowman World bir kış parkı. Bir buz dünyasının inşa edildiği Snowman World içerisindeki Ice Bar’da bir içki içerek, Ice Restaurant’ta yemek yiyerek birbirinden güzel buz heykellerini de görebilirsiniz.
3 - Sámi Museum Siida

İnari Gölü kıyısında yer alan Sámi Museum Siida, Sami kültürünün maddi ve manevi mirasını korumaya yönelik bir koleksiyona sahip. Norveç, İsveç, Finlandiya kuzeyinde yaşayan yerel halk Sami asırlardır kültürünü korumaya devam ediyor. Doğanın ve insanların Kuzey’in doğasında nasıl yaşadıklarını sergiler ve koleksiyon eserleriyle gösteriyor.
4 - Husky Safari

Kuzey Kutbu hayvanları olarak bilinen husky cins köpeklerle geçireceğiniz saatler hayatının unutulmaz deneyimlerinden biri olacak. Lapland’in karlarla kaplı doğasında, husky cinsi köpeklerin çektiği kızaklarla yapacağınız yolculuk, husky çiftliğinde geçireceğiniz keyifli zamanlar bu kış masalının olmazsa olmazı! Muhser olarak bilinen rehberinizden kızakları nasıl kontrol edeceğinize dair bilgileri alıp, ekip gözetiminde bu benzersiz deneyimi yaşayacaksınız.
5 - Kar Motosikleti Sürüşü

Lapland’in beyaza bürünen doğasında adrenalin dolu bir aktivite yaşamak istiyorsanız kar motosikletlerine atlayıp ormanlar içerisinde sürüş keyfini yaşamalısınız. Lapland’in vahşi doğasında geleneksel bir ulaşım aracı olan kar motosikletleri ile sürüş deneyimi aynı zamanda karlarla kaplı ağaçlı yollar arasında tabiatı keşfetmenin en heyecan dolu aktivitesi.
6 - İgloo’da konaklamak

Lapland seyahatinizde “mutlaka yapılacaklar listesi”nde olması gereken bir deneyim! Bir cam küreyi andıran igloo’lar gökyüzünü seyredebilmeniz için cam tavandan oluşuyor. Metrekare olarak geleneksel odalardan daha küçük olsa da konforunuzdan ödün vermiyorsunuz. Kuzey stilini yansıtan sade tasarımı ile hava karardığında gökyüzündeki yıldızlar ve Kuzey Işıkları ile baş başa kalıyorsunuz. Dışarısı -20 derece iken bile yattığınız yerden yıldızlara bakıp hayal kurmak muhteşem değil mi?
7 - Ren Geyiği Safarisi

Masalları gerçeğe dönüştürmek için Lapland’de ren geyiği safarisi yapmak şart! Unutulmaz bir Ren geyiği safarisi için orman içerisinde yer alan Ren geyiği çiftliklerinden birini tercih etmelisiniz. Ateş etrafında Ren geyiği sürüleri hakkında bilgi alıp, Sami rehberinizden sürüş hakkında detayları aldıktan sonra bu kültürün unutulmaz deneyimi için yola çıkın!
8 - Kuzey Işıkları

Lapland’e gelmenizin başlıca motivasyonlarından biri elbette Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) diye düşünüyoruz. Yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalar olan Kuzey Işıkları kutup bölgelerinde görülüyor. Açık bir havada net görülebilen Kuzey Işıkları avına atlı kızaklarla, kar motosikletleriyle giderek gittiğiniz yolu bile maceraya çevirebilirsiniz.
9 - Sampo Buzkıran Gemisi

Finlandiya’nın en çok sevilen aktivitelerinden biri de Kemi kasabasından hareket eden buzkıran gemisi ile Bothnia Körfezi’ne açılmak. Sampo Buzkıran Gemisi’ni gezip, Avrupa’nın en geniş buzulunun bulunduğu sularda dolaşabilirsiniz. Maceraya hayır diyemeyen uslanmaz bir gezginseniz özel kıyafetler giyerek Bothnia Körfezi’nde buzlar arasında yüzmelisiniz.
10 - Kayak Keyfi

İki tepenin eteklerine inşa edilen Saariselkä Kayak Merkezi, karlarla kaplı bir coğrafyada pek de şaşırtmıyor aslında. Tüm seviyelere uygun pistleri bulunan kayak merkezinde Alp ve İskandinav kayak unsurlarını birleştiren bir kayak tekniği olan ve kayak ayakkabılarının sadece ucunun kayağa sabitlendiği ve topuk bölgesinin serbest kaldığı telemark kayak da yapabilirsiniz.